Inauguracja święta Wilanowa coraz bliżej. W środę, 4 września w pałacowych wnętrzach gościliśmy dziennikarzy, którzy będą relacjonować przebieg tego wydarzenia.

Na zdjęciu od lewej: Grzegorz Mazur - Muzeum Pałac w Wilanowie, Artur Buczyński – zastępca burmistrza Wilanowa, Piotr Górajec - Muzeum Pałac w Wilanowie.

b_450_0_16777215_00_images_konfa3.jpg  b_450_0_16777215_00_images_konfa2.jpg

 

7-15 WRZEŚNIA - ŚWIĘTO WILANOWA 2013 – 9 DNI WYJĄTKOWYCH WRAŻEŃ

Wielkie spektakle muzyczne, teatr i animacje dla dzieci, rekonstrukcja obozu wojennego z czasów Jana III Sobieskiego oraz prezentacja uzbrojenia współczesnej armii polskiej i fiesta balonowa – to tylko część bogatego programu obchodów Święta Wilanowa.
Święto Wilanowa organizowane jest od 1995 roku w rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej, czyli zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego nad armią turecką pod Wiedniem 12 września 1683 roku. Tegoroczne obchody są wyjątkowe ze względu na okrągłą 330. rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej.
Rozpoczynamy je już w weekend 7 i 8 września. W programie: różnorodne warsztaty i spotkania w Muzeum Pałac w Wilanowie, przedstawienia teatralne dla dzieci na Plaży Wilanów, bitwa DJ-ów na Plaży Wilanów, koncert jazzowy Maciej Fortuna Trio na Plaży Wilanów.
Główne obchody Święta Wilanowa rozpoczną się 12 września uroczystą mszą w kościele św. Anny. Po mszy o godz. 19.30 na dziedzińcu Pałacu zapraszamy na wielkie widowisko historyczne w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego pt. „Sobieściada, czyli Venus z Marsem przymierze zwycięskie (w hołdzie Wiktorii Wiedeńskiej 1683)”.
13 września pierwszy popołudniowy lot balonem i rozpoczęcie III Fiesty Balonowej o Puchar Burmistrza, a na zakończenie „Wiedeńska Gala”, widowisko operetkowe przygotowane przez artystów Teatru Muzycznego z Łodzi (godz. 19.00 dziedziniec Muzeum Pałacu).
Kumulacja wydarzeń nastąpi w weekend 14-15 września. Na Polach Wilanowskich będzie można podziwiać obóz historyczny, który rozbiją wojska Jana III Sobieskiego, a następnie porównać go z nowoczesną, polską armią, prezentującą pojazdy wojskowe i uzbrojenie. Wystawę przygotowują polskie Siły Zbrojne. W tych dniach odbędą się również pokazy balonowe i wręczenie nagród załogom biorącym udział w III Fieście Balonowej. Drugi weekend Święta Wilanowa to przede wszystkim duża dawka muzyki. W sobotę 14 września wielki koncert orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej z udziałem gwiazd sceny operowej - „Carmina Burana” Carla Orffa. W niedzielny wieczór - 15 września - koncert jazzowy Radek Nowicki Trio, mapping na fasadzie Muzeum Pałacu i pokaz sztucznych ogni z budynku ratusza w budowie przy Plaży Wilanów.

SZCZEGÓŁOWY PLAN  CO? GDZIE? KIEDY?

7 września (sobota)
godz. 10:00 – 15:00 Warsztaty przyrodnicze dla rodzin, w cenie biletu do parku (Muzeum Pałac w Wilanowie – namiot przyrodniczy koło Oranżerii)
godz. 12:00 Przedstawienie teatralne dla najmłodszych pod tytułem „Legenda sp. z o.o.” przed spektaklem i po nim animacje przygotowane przez Centrum Kultury Wilanów, Bibliotekę Publiczną oraz Partnerów (Plaża Wilanów)
godz. 13:00 – 19:00 Rodzinna Rowerowa Masa Krytyczna „Primus Inter pares” – przejazd rowerzystów z Rynku Nowego Miasta do Wilanowa; piknik rodzinny na dziedzińcu i w parku Muzeum Pałacu w Wilanowie, zorganizowane zwiedzenie parku i pałacu (rejestracja na www.wilanow-palac.pl)
godz. 13:00 Historia mniej znana: Moda polska, szyk francuski – o strojach na dworze Jana III” – spacer po pałacu w cenie biletu do pałacu, liczba miejsc ograniczona (Muzeum Pałac w Wilanowie)

w godz. 13:00 – 17:00 Scriptorium Villa Nova – warsztaty kaligrafii w cenie biletu do parku (Muzeum Pałac w Wilanowie, pergola przy wejściu do parku)

w godz. 13:00 – 17:00 „Baroque – czyli bogactwo ozdób” – warsztaty decoupage’u dla młodzieży i dorosłych w cenie biletu do parku (Muzeum Pałac w Wilanowie, namiot koło Oranżerii w parku)

godz. 16:00 Finał programu Cytrusowy Klub Adopcyjny – w programie cytrusowy spacer i cytrusowy catering, w cenie biletu do parku (część parkowa) (Muzeum Pałac w Wilanowie, dziedziniec i park)

w godz. 16:00 – 18:00 Wystawa różnych form sztuki Tadeusza Dębskiego. A o godz. 18.00 odsłonięcie rzeźby parkowej „Piramida Hierarchii Potrzeb Człowieka” (Plaża Wilanów)
godz. 19:00 – 22:00 Bitwa DJ-ów na dźwięki i visuale. Jędrzej „Kovvalsky” Kowalczyk vs DJ Kocurr. (Plaża Wilanów)
 


8 września (niedziela)
od godz. 8:00 Zawody Spławikowe (open) o Puchar Burmistrza Dzielnicy Wilanów na Jeziorze Wilanowskim (rejestracja na miejscu w dniu zawodów)
godz. 11:00 Uroczysta msza święta z udziałem Wilanowskiego Towarzystwa Chóralnego – „Święto dzielenia się chlebem” (kościół Posłania Uczniów Pańskich)  
godz. 12:00 Przedstawienie teatralne dla najmłodszych pod tytułem „Bajka o smoku Kubie” przed spektaklem i po nim animacje przygotowane przez Centrum Kultury Wilanów, Bibliotekę Publiczną oraz Partnerów (Plaża Wilanów)
w godz. 13:00 – 17:00 Scriptorium Villa Nova – warsztaty kaligrafii w cenie biletu do parku (Muzeum Pałac w Wilanowie, pergola przy wejściu do parku)

w godz. 13:00 – 17:00 „Baroque – czyli bogactwo ozdób” – warsztaty decoupage’u dla młodzieży i dorosłych w cenie biletu do parku (Muzeum Pałac w Wilanowie, namiot koło Oranżerii w parku)
godz. 19:00 koncert jazzowy. Wystąpi Maciej Fortuna Trio (Plaża Wilanów)
godz. 19:00 Koncert GOLIA ABBATTUTO w Oranżerii obowiązuje bilet wstępu (Muzeum Pałac w Wilanowie).
godz. 20:30 mapping na fasadzie Muzeum Pałac

9 września (poniedziałek)
godz. 10:00 Podróż bez biletu spotkanie z Agnieszka Frączek w Bibliotece przy ul. Radosnej 11
godz. 10:00 Spotkanie z Dorotą Sidor autorka książki „Gdzie jest wydra? Czyli śledztwo w Wilanowie” w Bibliotece przy ul. Przyczółkowej 27A

9 do 11 września  (poniedziałek – środa)
godz. 20:00 kino samochodowe na dachu sklepu BRICOMAN. W roli głównej -  James Bond.
•    09.09. Licencja na zabijanie
•    10.09. GoldenEye
•    11.09. Casino Royale

11 września (środa)
godz. 16:00 - 19:00  Turniej golfowy Hickory Pitch & Putt Wilanów Challenge w kategoriach: Handicap i Zielona Karta, Juniorów 8 – 15 lat (pole golfowe Golf Parks)
godz. 17:00 - 19:00 Akademia Golfa, na 12 stanowiskach driving range (strzelnica golfowa) dla osób niegrających i chętnych, aby spróbować: 30 minutowe nieodpłatne zajęcia z instruktorem, liczba miejsc ograniczona, zapisy na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (pole golfowe Golf Parks)
godz. 20:00 kino plenerowe „Avatar” w reż. James Cameron (Plaża Wilanów)

12 – 15 września (czwartek – niedziela)
Historyczny obóz wojskowy króla Jana III -  żywe dioramy obozów wojskowych z XVII w. (wojska polskie i wojska rzeszy niemieckiej, Tatarzy, wojsko zaporoskie), pokazy konne, strzelanie z armat i muszkietów, pokazy strzelania z łuku w galopie, musztra i egzercunek z XVII w. czyli rekonstrukcja i edukacja historyczna dla wszystkich podana w bardzo przystępnej formie. (Pola Wilanowskie)
•    czwartek - sobota  godz. otwarcia 10:00 – 19:00
•    niedziela  godz. otwarcia 10:00 – 17:00

12 września (czwartek) – Rocznica Wiktorii Wiedeńskiej
godz. 12:00 spotkanie „Jubileusze Małżeńskie” – w spotkaniu biorą udział pary, które wcześniej zgłosiły się do Centrum Kultury Wilanów (Muzeum Pałac w Wilanowie)
godz. 18:00 - uroczysta Msza św. sprawowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Abp. Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce (kościół św. Anny)     
godz. 19:30 widowisko historyczne w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego „Sobieściada, czyli Venus z Marsem przymierze zwycięskie (w hołdzie Wiktorii Wiedeńskiej 1683)” (na dziedzińcu Muzeum Pałacu w Wilanowie)

13 września (piątek)
godz. 17:00 rozpoczęcie III Fiesty Balonowej o puchar Burmistrza i pierwsze loty balonowe
godz. 19:30 „Gala Wiedeńska” – widowisko operetkowe przygotowane przez artystów Teatru Muzycznego z Łodzi (na dziedzińcu Muzeum Pałacu w Wilanowie)

14 września (sobota)
godz. 06:30 i godz. 17:00  dwa loty w ramach III Fiesty Balonowej w Wilanowie (zawody ekip baloniarskich nad Wilanowem)
godz. 10:00 Amatorski Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza (Obiekt Sportowy przy ZS nr 79 zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22-885-00-60 wew. 103)
godz. 10:00 – 15:00 „Ulubione jabłka królowej Marysieńki – poznajemy ogród użytkowy Jana Sobieskiego” warsztaty przyrodnicze dla rodzin, w cenie biletu do parku (parasolki koło Oranżerii w Parku Muzeum Pałacu w Wilanowie)
w godz. 10:00 – 19:00 Armia Polska 330 lat później
Prezentacja wybranego sprzętu i uzbrojenia oraz wyposażenia żołnierzy Wojsk Lądowych. Będzie można obejrzeć m.in. wyposażenie i sprzęt drużyny zmotoryzowanej, KTO Rosomak, wóz dowodzenia, inżynieryjny tor przeszkód, wystawa „Wojska Lądowe” (Pola Wilanowskie wzdłuż ul. Przyczółkowej)
w godz. 10:00 – 19:00 Prezentacja atrakcji turystycznych Mazowsza we współpracy z Mazowiecka Regionalną Organizacją Turystyczną (Pola Wilanowskie)
godz. 10:00 – 13:00 festyn „Ze zdrowiem i bezpieczeństwem w przyjaźni”. Spotkanie z ratownikami medycznymi (zwiedzanie ambulansu), pokaz udzielania pierwszej pomocy,  poczęstunek (na terenie przedszkola nr 416 przy ul. Sytej 123)
godz. 11:00 – 15:30 „Lets’go! Rodzinny rajd sportowo-językowy” (start i meta: boisko Orlik przy ul. św. Urszuli Ledóchowskiej
godz. 12:00 przedstawienie teatralne dla dzieci  „Pan Toti i czarodziejski grzebień” przed spektaklem i po nim animacje przygotowane przez Centrum Kultury Wilanów, Bibliotekę Publiczną oraz Partnerów (Plaża Wilanów)
godz. 13:00 „Historia mniej znana: Największa pociecha to mieć wokół siebie ludzi, którzy by nas wiedli do dobrego, a nie psuli nam serca” spacer po pałacu w cenie biletu do pałacu, liczba miejsc ograniczona (Muzeum Pałac w Wilanowie)
godz. 13:00 – 17:00 Scriptorium Villa Nova – warsztaty kaligrafii w cenie biletu do parku (Muzeum Pałac w Wilanowie, pergola przy wejściu do parku)
godz. 16:00 wycieczka przyrodnicza zbiórka przy punkcie informacyjnym na dziedzińcu, wstęp wolny (park Muzeum pałacu w Wilanowie)
godz. 19:30 wielki koncert orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej z udziałem gwiazd sceny operowej „Carmina Burana” Carla Orffa. Kantata w wykonaniu solistów (Katarzyna Oleś - Blacha - sopran, Adam Sobierajski - tenor, Maciej Bartczak - baryton), chóru ‘Resonans con tutti' oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej. Kierownictwo muzyczne Sławomir Chrzanowski  (na dziedzińcu Muzeum Pałacu w Wilanowie).
godz. 22:00 – Nocna parada balonów i wręczenie nagród III Fiesty Balonowej (Plaża Wilanów)

15 września (niedziela)
godz. 6:30 - poranny lot kończący III Fiestę Balonową
godz. 11:00 – 16:00 „Folwark wilanowski” gra terenowa, w cenie biletu do parku (część południowa parku Muzeum Pałacu w Wilanowie)
godz. 11:00 – 16:00 „Tropami wydry poznajemy wilanowski park krajobrazowy” warsztaty przyrodnicze dla rodzin, w cenie biletu do parku (parasolki koło Oranżerii w parku Muzeum pałacu w Wilanowie)
godz. 11:30 Inauguracja placu zabaw na Plaży Wilanów – animacje dla najmłodszych
godz. 12:00 przedstawienie dla dzieci „Opowieści Wagantów” przed spektaklem i po nim animacje przygotowane przez Centrum Kultury Wilanów, Bibliotekę Publiczną oraz Partnerów (Plaża Wilanów)
godz. 13:00 Suma w kościele św. Anny w asyście Podlaskiej Chorągwi Husarskiej
godz. 13:00 – 17:00 Scriptorium Villa Nova – warsztaty kaligrafii w cenie biletu do parku (Muzeum Pałac w Wilanowie, pergola przy wejściu do parku)

godz. 13:00 – 17:00 „Baroque – czyli bogactwo ozdób” warsztaty decoupage’u dla młodzieży i dorosłych, w cenie biletu do parku (Muzeum Pałac w Wilanowie, namiot koło Oranżerii w parku)
godz. 14:00 pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego (na dziedzińcu Muzeum Pałacu w Wilanowie)
godz. 18:00 koncert jazzowy - Radek Nowicki Trio (na dziedzińcu Muzeum Plakatu)
godz. 19:30 pokaz mody Kuby Boneckyego (dziedziniec Muzeum Pałac)
godz. 20:00 uroczysta banderia wojsk koronnych do Pałacu w Wilanowie (Podlaska Chorągiew Husarska z chorągwią królewska Jana III Sobieskiego będzie asystowała uroczystemu wjazdowi króla Jana III z królową Marią Kazimierą do pałacu w symbolicznym powrocie wojsk z Wiktorii Wiedeńskiej. W programie powrót tryumfatorów spod Wiednia (z Pól Wilanowskich na dziedziniec Muzeum Pałacu)
godz. 20.30 „Powrót króla” mapping na fasadzie Muzeum Pałacu w Wilanowie - premiera
Na zakończenie obchodów Święta Wilanowa pokaz sztucznych ogni z budynku ratusza w budowie przy Plaży Wilanów

Adresy:
Muzeum Pałac w Wilanowie ul. St. Kostki potockiego 10/16, www.wilanow-palac.pl,
Muzeum Plakatu w Wilanowie ul. St. Kostki Potockiego 10/16, www.postermuseum.pl,
Centrum Kultury w Wilanowie ul. ul. Wiertnicza 26 (nr telefonu 22 651 98 20), www.kulturawilanow.pl
Kościół św. Anny ul. Kolegiacka 1, Wilanów, www.parafiawilanow.pl,
Kościół Posłania Uczniów Pańskich ul. Bruzdowa 11, Kępa Zawadowska,
Plaża Wilanów u zbiegu ul. Przyczółkowej z al. Wilanowską,
Pola Wilanowskie teren pomiędzy ul. F. Klimczaka i ul. A. Branickiego wzdłuż ul. Przyczółkowej,
Sklep Bricoman ul. Europejska 125 wjazd od ul. Przyczółkowej, Wilanów, www.bricoman.pl
Pole golfowe Golf Parks ul. Z. Vogla 19, Wilanów, golfparkspoland.pl
Przedszkole nr 416 ul. Syta 123, Zawady, www.przedszkole416.waw.pl
Biblioteka Publiczna w Wilanowie ul. ul. Radosna 11 www.bibliotekawilanowska.pl
Filia Biblioteki Publicznej w Wilanowie ul. Przyczółkowa 27a www.bibliotekawilanowska.pl
Obiekt Sportowy przy ZS nr 79 ul. Wiertnicza 26 (22 885 00 60 w. 103) www.basen.wilanow.pl,
Zespół Szkół nr 2 ul. Gubinowska 28/30 www.zs2rutkiewicz.edupage.org

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w Programie.